Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/81659/virtual/www/domains/astrokouc.cz/wp-content/plugins/popup-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 511
Chcete, aby se váš partner choval jinak? » Květa Exnerová –
happy

Astrologie, Láska - vztahy, Osobní rozvoj

Chcete, aby se váš partner choval jinak?

22 Říj , 2016  

Očekáváte, že se váš partner změní? Nebo je od váš očekáváno, že se změníte vy?

Jste ve vztahu s fajn člověkem, líbí se vám, baví vás čas, který spolu trávíte, máte si pořád o čem povídat. Občas do této idylky vstoupí nečekaná situace, když se vašemu partnerovi nebo partnerce nelíbí vaše chování, vytkne vám ho a očekává, že už to nebudete opakovat. Konflikt je na světě a co teď s ním?

Vztahy mezi lidmi jsou založeny na představách. Žena má představu o svém partnerovi a možná že si jí ani neuvědomuje, stejně tak i on má svou představu o partnerce. Máme představy o sobě samých, o druhých lidech, o všem, co se kolem nás děje. Tyto představy neustále posilujeme a dotvořujeme. Je to naše přirozenost, kterou si vůbec neuvědomujeme. A s těmito představami, které považujeme za samozřejmé, vstupujeme do vzájemných interakcí a získáváme zpětnou vazbu. A co se nám pak děje? Zpětná vazba se nám většinou nelíbí, protože se nenaplní naše očekávání, naše představa. Zjistíme, že lidé jsou jiní, než očekáváme a vzniká konflikt.

Vztahy založené na představách se nemohou odehrávat v harmonii, protože jsou něčím fiktivním a ve fikcích nelze žít. Přesto tímto způsobem žijeme všichni. Žijeme v představách, domněnkách, které nemají vůbec nic společného se skutečností. Dokud budou naše vztahy založeny na těchto základech, konflikty mezi lidmi neskončí.

Jak na to, abychom žili harmonické vztahy?

Život se děje přes vztahy a bez nich neexistuje, ať už se jedná o vztahy intimní, rodinné, sousedské nebo pracovní. Když se na ně pozorně podíváme, všude se odehrává větší či menší konflikt, který vyvolává reakce různé síly, některé jsou jen povrchní a jsme schopni se nad ně povznést a některé nás zasahují na velmi vnitřní úrovni a mají drtivé důsledky.

To je normální….

Přijali jsme konflikt, jako základní a neodvratnou součást každodenního života, protože jsme si osvojili konkurenční myšlení, chtivost nebo útočnost. Žárlivost dokonce považujeme za něco zdravého, co do vztahu patří. Naučili jsme se bludy, na kterých si trváme. Abychom mohli mít zdravý vztah, musíme tam mít určitou míru konfliktu, čímž nám partner „dokazuje“, že o nás stojí. Jsou to všechno naučené a převzaté vzorce myšlení, chování a jednání, které jsme povýšili na normu. Máme pro to dokonce i univerzální hodnotící větu – to je normální.

Osvobození z této situace může přijít prostřednictvím zastavení hodnocení, srovnávání, tj. přijetím toho, že všechno je v pořádku tak, jak to je. Hodnocení a srovnávání je základním kamenem konfliktu. Přijetí toho „co je“, je pouze tehdy, když nic nesrovnáváme. A žít s tím „co je“, znamená žít v harmonii. Ve vztazích je to srovnávání své představy o partnerovi, o vztahu se skutečností. Jak toto může dopadnout? Vždy jen konfliktem. Začneme-li vztahy pozorovat, pozorovat sami sebe, své reakce, své chování, své myšlení, získáváme odstup od těchto reakcí. A postupně zjistíme, že jen samotným pozorováním se daný konflikt rozpouští a mizí.

Srovnávání – hodnocení

Jenže my se neustále srovnáváme s někým, kdo je hezčí, bohatší, mladší, chytřejší, hloupější…. Naučili jsme se to. Naše školství je toho typickým příkladem. Srovnáváme žáka X s žákem Y a dokonce ho i podle toho náležitě ohodnotíme. Kdyby tohle přestalo, kdyby člověk odsunul každý ideál, každý opak, který vytváří dvojakost – co by se v nás událo? Když přestaneme vytvářet „protějšek“, mysl se stane velmi citlivou a inteligentní a začneme jednat místo z mysli, ale ze srdce. Přestaneme sebe i okolí srovnávat a odstraníme konflikt uvnitř sebe a tím se odstraní i konflikty vnější, které jsou přímým důsledkem konfliktu vnitřního.

Přestaňme očekávat realizaci naší představy nebo domněnky, že partner, partnerka, soused, šéf….. se bude „nějak“ chovat, že bude „něco“ dělat, že bude „nějak“ reagovat, že se bude chovat podle našeho očekávání. Prostě nebude. Dokud si budeme trvat na naší vlastní vnitřní představě o partnerovi nebo partnerce, budeme neustále vystavováni konfliktům s prostředím, ve kterém žijeme a nikdy nemůžeme být skutečně spokojeni a lidé nás budou stále dokola zklamávat. Zklamané může být jen očekávání určité představy, která se nenaplňuje. Když přestaneme hodnotit sebe i své okolí, přijmeme skutečnost, že všichni jsme takoví, jací jsme, že každý z nás je jiný a každý má právo na své vlastní reakce, zmizí náš vnitřní konflikt, čímž automaticky zmizí i konflikty vnější.

Více informací zde:

, ,

By  
Pomáhám lidem poznat sami sebe a realizovat sny
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/81659/virtual/www/domains/astrokouc.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

Potkáme se na Facebooku

Facebook Page Loading...