Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/81659/virtual/www/domains/astrokouc.cz/wp-content/plugins/popup-by-supsystic/modules/supsystic_promo/mod.php on line 511
Časopis Sféra 11-12/2018 Astromedicína Štír » Květa Exnerová –

Astrologie, Zdraví

Časopis Sféra 11-12/2018 Astromedicína Štír

1 Lis , 2018  

Astromedicína listopad/prosinec 2018

V minulé Sféře jsem psala o historii astromedicíny, jak se vyvíjela a lze tedy obecně říci, že  souvislost mezi zdravím člověka a vlivem hvězd je známa už odedávna. Když člověk začal pozorovat střídání ročních období, střídání počasí nebo vliv Měsíce na pohyb moří na Zemi, uvědomil si i energetické působení planet na fyzickou i psychickou stránku člověka. Zároveň došel k poznání, že je nedílnou součástí všeho dění, a že chce-li objevit tajemství vesmíru, musí nejdříve poznat sám sebe.

Většina starověkých lékařů, vč. antických, byla zároveň i astrology. Lidské tělo bylo pro ně vesmírem, jehož zákonitosti se snažili odhalit. Hippokratés dělil své pacienty do čtyř skupin podle 4 druhů temperamentu, kterým odpovídají 4 druhy tělních šťáv a 4 druhy astrologických živlů. Ke každému živlu je přiřazený hlavní orgán a roční období:

Oheň – játra – léto

Voda – mozek – zima

Vzduch – srdce – jaro

Země – slezina – podzim

Učení o čtyřech živlech bylo známé i ve staré Persii. Odtamtud pochází tzv. Mithrův kulT, který byl rozšířen a uctíván mezi římskými vojáky. Základem bylo Slunce, které zaujímá centrální polohu, a které táhnou čtyři koně, představující čtyři živly. Rychlý oheň, pohyblivý vzduch, pomalou vodu a téměř nehybnou zem.

Astrologie přiřazuje ke každému ze čtyř živlů tři znamení zvěrokruhu, které vzájemně vytváří harmonické vazby, tzv. trigony.

Ohnivý trigon: Beran, Lev, Střelec

Zemský trigon: Býk, Panna, Kozoroh

Vzdušný trigon: Blíženci, Váhy, Vodnář

Vodní trigon: Rak, Štír, Ryby

V horoskopu člověka jednotlivé živly představují vůli – oheň, voda – cit, vzduch – rozum a země – realitu. Základní znamení je v horoskopu dáno postavením Slunce, ale vzhledem k tomu, že horoskop obsahuje kromě Slunce i mnoho dalších prvků, je zapotřebí brát v úvahu i postavení dalších planet. Můžeme se však podívat na základní charakteristiky jednotlivých znamení podle postavení Slunce, protože to své Slunce většina lidí zná.

Ve dnech 24. 10. – 22. 11. vládne z hlediska astrologie znamení Štíra, které spadá do vodního živlu.

Vodní živel

Symbolický význam vodního živlu je cit, vnímavost, empatie, instinkt, bezpečí.

Člověk tohoto živlu bývá vnitřně neklidný, jak se mění výšky jeho ideálů a následné hlubiny intuice, vnuknutí až deprese. Většinou se umí do lidí v okolí výborně vcítit a bývají mezi nimi umělci s bohatou představivostí a fantazií, ale i senzibilové a léčitelé. Voda je velmi proměnlivá v závislosti na podmínkách, kterým je vystavena. Slunce vodu mění v páru, která stoupá do oblak, shlukuje se a odtud znovu padá ve formě kapek a mění se do potoků a řek až do moře. Tam podléhá mocnému vlivu Luny, který způsobuje příliv a odliv.

Voda je základní stavební jednotkou veškerých rostlin a živočichů, vč. člověka a je výborný nosič informací.  Člověk v době narození obsahuje 96% vody.

Každý živel má své kladné i záporné projevy. V případě vyrovnaných projevů vodních znamení je člověk dobrým vzorem, co se týče role emocí. Pomocí svých empatických schopností dokáže vodní živel přesně určit, v jakém stavu se dotyčná osoba nachází – dokonce i v její fyzické nepřítomnosti.  Člověk narozený ve vodním živlu by se měl pravidelně věnovat péči i sám sobě, aby netrpěl bolestmi těch, do kterých se vciťuje.

Vodní znamení Štíra zajímá vše skryté, tajemné, tabuizované, hlavně témata sexuality a smrti. Má často velmi vyvinutou sílu vytušit příčiny nemocí a nemocného také uzdravit. Archetypem je šaman a mág.

Pro období Štíra je charakteristické zkracování dne a prodlužování noci, stromy ztrácejí poslední zbytky listí, odumírají letní rostliny a mění se v živiny. Veškerá energie se přesouvá do podzemních částí, aby se proměnila znovu v životadárnou energii, která znovu s jarem propukne. Je to období Dušiček, kdy se vzpomíná na zesnulé a zapalují se svíčky na hrobech.

Znamení Štíra symbolizuje ty skryté stránky života, které jsou skryté pod zemí, stejně jako i ty skryté stránky člověka v podvědomí.

Temperament Štíra je flegmatický a šťáva podle Hippokrata hlen. Orgány, které odpovídají znamení Štíra, jsou pohlavní orgány, u žen vaječníky, děloha a vnější rodidla, u mužů prostata, varlata a penis. Dále pak celý urogenitální systém a konečník. Náchylní jsou především k nemocem, jakými jsou cesty vaječníků, myomy, menstruační problémy, zvětšení a zánět prostaty, impotence, frigidita nebo hemoroidy.

Mnoho nemocí pohlavních orgánů má svou příčinu v nezvládnuté sexualitě. Člověk ve znamení Štíra by neměl nic potlačovat a svou silnou sexuální energii vědomě usměrňovat a používat. Nezdravý sexuální život nebo nevyhovující partner může Štír somatizovat do nemoci. Problémy s menstruací často znamenají nezvládnutí vlastní sexuality nebo neschopnost ztotožnit se s ženskou rolí.

Znamení Štíra je celkově silné a odolné znamení, ale pokud onemocní, nebývá to poslušný pacient, zvláště když má na situaci jiný názor. Je velmi důležité, aby se naučil uvolnit a relaxoval a zároveň umět rozumět svému tělu. Měl by se vyhýbat potravinám podporující vznik kvasinkových infekcí, např. sladkosti a bílá mouka, jíst dostatek listové zeleniny, ořechů a semínek. U žen jsou důležité pravidelné gynekologické prohlídky, u mužů po čtyřicítce preventivní kontroly u urologa.

Jako prevence se doporučzhe příjem kvalitních antioxidantů, zejména vitamínu C, E a zinku, nejlépe z přírodních zdrojů. Vhodné jsou sedací bylinkové koupele nebo pití bylinných čajů, pro ženy zejména kontryhel obecný, mochna husí nebo měsíček lékařský. Pro muže je vynikající bylinkou kotvičník zemní.

By  
Pomáhám lidem poznat sami sebe a realizovat snyWarning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/81659/virtual/www/domains/astrokouc.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

Potkáme se na Facebooku

Facebook Page Loading...